Hoppa till innehållet

Ny satsning med Svenska Orienteringsförbundet och onlineplattformen Fabella!

Missing People har nu startat en ny volontärutbildning tillsammans med Svenska Orienteringsförbundet och onlineplattformen Fabella. Med denna interaktiva onlineutbildning hoppas vi rusta våra nya sökare ännu bättre innan de går ut i fält. Den nya satsningen är även till för att göra viktig information mer tillgänglig. Som alltid strävar vi med våra satsningar att hitta försvunna personer snabbare genom mer effektiva sökinsatser.

Vi vill kompetensutveckla våra sökare genom att höja kunskapen innan vi ses ute i insatser för snabbare mobilisering, tryggare arbete ute i fält och för ökad träffsäkerhet. Svensk orientering bidrar med djup expertis inom karta och kompass för sökinsatser i krävande terräng och Fabella möjliggör för våra volontärer att ta del av den nya digitala utbildningen när det än passar, oavsett språk, plats eller vilken enhet du använder som volontär.

Vi är både stolta och upprymda inför våra samarbeten och ser hur fler möjligheter skapas när engagemang, kunskap och samarbete möts. Tillsammans ser vi till att ingen ska försvinna utan att hittas!